درباره نادکاپ

درباره بخش زیست شناسی نادکاپ


برچسب‌ها: نادکاپ
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در چهارشنبه ۸ خرداد۱۳۹۲ Instagram

DNA is directly photographed for the first timeبرای اولین بار پس از 59 سال، از مولکول DNA توسط فیزیکدان ایتالیایی انزو دی فابریزیو به کمک میکروسکوپ الکترونی عکس برداری شد.


http://www.msnbc.msn.com/id/50029929/ns/technology_and_science-science/#.UMcTEkLmh2-
منبع: 


برچسب‌ها: عکس واقعی از مولکول DNA
+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در سه شنبه ۲۱ آذر۱۳۹۱ Instagram
یکی از دانشجویان دکتر حسابی به ایشان گفت : شما سه ترم است که مرا از این درس می اندازید. من که نمی خواهم موشک هوا کنم . می خواهم در روستایمان معلم شوم . 
دکتر جواب داد : تو اگر نخواهی موشک هواکنی و فقط بخواهی معلم شوی قبول ،ولی تو نمی توانی به من تضمین بدهی که یکی از شاگردان تو در روستا ، نخواهد موشک هوا کند!

+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در پنجشنبه ۲۵ آبان۱۳۹۱ Instagram


جزئیات ورود ممتازان کارشناسی به مقطع دکتری تصویب شد.
در راستاي اجراي سياستهاي حمايت و هدايت استعدادهاي درخشان مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي، قانون تشکيل و وظايف وزارت علوم و ماده 18 قانون برنامه پنجم توسعه، آيين نامه پذيرش برگزيدگان علمي دوره کارشناسي براي ورود به دوره دکتري تدوين وبه تصويب وزير علوم رسيد.

به گزارش خبرگزاري مهر، ايجاد زمينه مناسب براي ارتقاء و تنوع بخشي به دوره هاي تحصيلات تکميلي، کمک به تقويت بنيه علمي دوره هاي تحصيلات تکميلي، تسريع در تربيت نيروي انساني متخصص، مبتکر و خلاق و توجه به تفاوت استعدادها و فراهم ساختن امکان شکوفايي استعدادهاي درخشان از جمله اهداف آيين نامه پذيرش برگزيدگان علمي دوره کارشناسي براي ورود به دوره دکتري است.

بر اساس ماده 3 اين آيين نامه، دانش آموختگان دوره کارشناسي پيوسته که تحصيل خود را حداکثر در 8 نيمسال تحصيلي به پايان رسانده باشند، در صورت داشتن نشان جهاني يا نشان طلاي کشوري المپيادهاي دانش آموزي همچنين دارندگان رتبه هاي 1 تا 3 نهايي المپيادهاي علمي دانشجويي کشوري در هريک از رشته هاي تحصيلي که پس از گذراندن نيمسال هفتم به لحاظ ميانگين کل حائز رتبه اول تا سوم در ميان دانشجويان هم رشته و هم ورودي خود باشند و شرکت کنندگان در آزمون کارشناسي ارشد سازمان سنجش آموزش کشور که به لحاظ رتبه آزمون جزء 5 درصد برتر پذيرفته شدگان در گرايش مورد تقاضا باشند، مي توانند از تسهيلات اين آيين نامه استفاده کنند.

مدت مجاز تحصيل در اين دوره 5.5 سال است که با تاييد موسسه حداکثر دو نيمسال به آن افزوده مي شود و مجموع واحدهاي اين دوره 54 واحد اعلام شد.

اين آيين نامه از سال تحصيلي 92-1391 و پس از آن  قابل اجراست و حائزين شرايط مي توانند در همان رشته کارشناسي خود و براي سال تحصيلي بلافاصله پس از دانش آموختگي دوره کارشناسي از تسهيلات اين آيين نامه بهره مند شوند. 


برچسب‌ها: کارشناسی, کارشناسی ارشد, دکتری, تحصیل در دوره دکتری بدون کنکور
+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در پنجشنبه ۵ مرداد۱۳۹۱ Instagram
نکات مهم در انتخاب و خرید ویدئو دیتا پروژکتور


درجهان امروز پیشرفت چشمگیر تکنولوژی و نیز روند رشد فراگیر آن ضمن ایجاد سهولت در بخشهایی از زندگی موجبات سردرگمی در انتخاب محصول دلخواه و کارآمد را فراهم نموده است . متاسفانه این سردرگمی در مواجه با رقابت شدید و بعضا ناصحیح فروشندگان، موج تبلیغات و آگهی های متنوع، عدم آگاهی تخصصی خریداران، بمباران آطلاعاتی شرکتها و کمپانی ها با معرفی انواع برندها و محصولات و فاکتور های دیگر، تشدید می گردد .
لذا شرکت سیما پردازان آداک با اتکا بر دانش و تجربه تخصصی پرسنل خود در زمینه تجهیزات کمک آموزشی و سمعی و بصری و با اعتقاد راسخ بر اصل مشتری مداری و التزام بر اطلاع رسانی صحیح، بی شائبه و به دور از رنگ و لعاب تبلیغاتی، بر آن است تا با تهیه راهنمای جامع انتخاب و خرید دیتا پروژکتور ( راهنمای حاضر) یاری رسان واقعی خریداران محترمی باشد که در شرف انتخاب و تهیه ویدئو پروژکتور هستند . 
ویدئو دیتا پروژکتور چیست ؟

دیتا پروژکتور دستگاهی ست که می تواند از طریق ورودی های مختلف خود تصاویر ویدئو، VCD، DVD، دوربینهای فیلم برداری، ویژوالایزر و کامپیوتر را دریافت و پردازش نموده و از طریق لنز و سیستم اپتیک خود، این تصاویر را در ابعاد بزرگ بر روی پرده نمایش انعکاس دهد . این دستگاه امروزه با نام های مختلفی نظیر ویدئو پروژکتور، دیتا پروژکتور، مالتی مدیا پروژکتور، ال سی دی پروژکتور، ویدئو پروجکشن، پروژکتور و ... معرفی می شود که مفهوم همه آنها یکی بوده و مطابق با تعریف فوق می باشد .

مصارف و کار بردهای ویدئو پروژکتور
در همه کلاس های آموزشی، سالنهای کنفرانس، اتاق جلسات، مراکز سمعی و بصری، سالنهای همایش یا آمفی تاتر، اتاقهای دفاعیه، دانشگاهها، مدارس هوشمند، دفاتر مدیران، مشاغل و صنایعی که نیاز به دمو و پرزنت محصولات و خدمات خود را دارند، مراکز عملیاتی، سینماها لزوم استفاده از این سیستم کارآمد احساس می شود . ضمنا یا توجه به تنوع تولید کمپانی ها و ساخت مدلهای خانگی، کاربری سینمای خانگی را نیز می توان به موارد فوق افزود .

پارامتر های مهم در انتخاب یک ویدئو پروژکتور چیست ؟


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در شنبه ۱۰ تیر۱۳۹۱ Instagram

متنی که پیش رو دارید بر گرفته از مصاحبه ای است که تبیان با سرکار خانم لیلا شهرستانی انجام داده است . 

خانم لیلا شهرستانی محقق علوم اسلامی هستند که در امریکا زندگی می کنند و در رشته میکرو بیولوژی تحصیل کرده اند. ایشان دوره لیسانس را در دانشگاه کالیفرنیا استیت یونورسیتی فولرتون در رشته بیولوژی و دوره فوق لیسانس را در کالیفرنیا استیت پالی تکنیک یونورسیتی در رشته میکرو بیولوژی سپری کرده اند .در جریان تحقیقات دانشگاهی جرقه ای در مطالعات میان رشته بین علوم اسلامی و میکرو بیولوژی در ذهن ایشان زده می شود که باب جدیدی را در فعالیت های ایشان می گشاید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در پنجشنبه ۲۱ مهر۱۳۹۰ Instagram

برندگان نوبل پزشکی ۲۰۱۱ معرفی شدند.

پزشکی - ساعت 13 امروز (به وقت ایران) در محل فرهنگستان علوم سلطنتی سوئد، برندگان جایزه نوبل پزشکی اعلام شد. بروس بیوتلر، ژولز هافمن و رالف استینمن این جایزه 1.5 میلیون دلاری را مشترکا دریافت کرده‌اند.

کمیته نوبل در بیانیه خود اعلام کرد: «بیوتلر و هافمن به دلیل اکتشافات خود در مورد فعال‌سازی ایمنی ذاتی و استینمن به دلیل کشف سلول دندریتی و نقش آن در ایمنی تطبیقی شایسته دریافت جایزه نوبل پزشکی و فیزیولوژی 2011 شناخته شده‌اند».

استینمن نیمی از جایزه نوبل و بیوتلر و هافمن هریک ربع جایزه 1.5 میلیون دلاری را دریافت خواهند کرد.


+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در دوشنبه ۱۱ مهر۱۳۹۰ Instagram

تغييرات كتاب هاي درسی زيست شناسي در سال90-91

 

تغييرات كتاب علوم زيستي و بهداشت (چاپ سال 91-90 نسبت به سال 90-89)

تغييرات كتاب زيست‌شناسي و آزمايشگاه(1) (چاپ سال 91-90 نسبت به سال 90-89)

تغييرات كتاب زيست‌شناسي و آزمايشگاه(2) (چاپ سال 91-90 نسبت به سال 90-89)

در ادامه مطلب...

منبع: دفتر تالیف کتب درسی - گروه زیست شناسی


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در یکشنبه ۱۰ مهر۱۳۹۰ Instagram
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:
یوزپلنگ آسیایی از خطر انقراض خارج می‌شود

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ‌از خارج شدن از خطر انقراض یوزپلنگ اسیایی در ایران خبر داد.

خبرگزاری فارس: یوزپلنگ آسیایی از خطر انقراض خارج می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، محمد جواد محمدی‌زاده ظهر امروز در حاشیه مراسم افتتاح پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب صنعتی در مشهد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یوزپلنگ آسیایی تنها در ایران یافت می‌شود و در گذشته جزو‌ ‌گونه‌های در خطر انقراض بود چرا که تعداد آن به کمتر از انگشتان یک دست می‌رسید.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ‌گفت: اما با طرح جامعی که توسط جمهوری اسلامی ترتیب داده شد این گونه در حقیقت احیا و این طرح تا پایان سال 90 ادامه پیدا خواهد کرد و ما اکنون می‌توانیم با اطمنان بگوییم که یوزپلنگ اسیایی از خطر انقراض خارج می‌شود.
وی در ادامه افزود: بر‌اساس مستندات و عکس‌هایی که تهیه کردیم یوز تنها در یک نقطه وجود داشت اما اکنون در  14منطقه حفاظتی کشور که تقریبا جغرافیایی نزدیک به 55 درصد کشور را دارد تکثیر شده است.
محمدی‌زاده تاکید کرد: طبق امار حداقل 70 یوز پلنگ سر شماری شده اما با توجه به زاد‌ و‌ ولدی که انجام شد ومستنداتی که داریم احتمال  وجود بیش از 120 قلاده  در ایران را می‌دهیم.

+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در پنجشنبه ۱۷ شهریور۱۳۹۰ Instagram

المپیاد زیست شناسی

تیم زیست شناسی کشورمان در المپیاد زیست شناسی دانش آموزی جهان در تایوان موفق به کسب دو نشان نقره و دو نشان برنز شد.

این موفقیت جهانی را به تمام دوست داران علم تبریک می گوییم.

نتایج را از اینجا دانلود کنید. 

 

+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در چهارشنبه ۲۹ تیر۱۳۹۰ Instagram
 

با تجديد پيمان با آرمان‌هاي بنيان‌گذار كبير انقلاب:

دوره‌هاي تابستانه پذيرفته شدگان المپياد‌هاي سراسر كشور آغاز خواهد شد


رئيس مركز ملي پرورش استعداد‌هاي درخشان و باشگاه دانش‌پژوهان جوان گفت: روز شنبه 4 تيرماه، دوره‌هاي تابستانه پذيرفته شدگان المپيادهاي سراسر كشور با تجديد پيمان با آرمانهاي بنيان گذار كبير انقلاب آغاز خواهد شد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، مهري سويزي با اعلام خبر فوق افزود: اين دوره هاي تابستانه با شركت 297 نفر از پذيرفته شدگان المپيادهاي سراسر كشور در 7 رشته شيمي، ادبي، زيست شناسي، فيزيك، كامپيوتر، نجوم و رياضي تشكيل خواهد شد.

رئيس مركز ملي پرورش استعداد‌هاي درخشان و باشگاه دانش‌پژوهان جوان ادامه داد: روز شنبه 4 تيرماه اين دوره هاي تابستانه با تجديد پيمان با آرمان امام راحل (ره) با حضور اعضاي هيئت علمي آغاز مي‌شود.

وي با اشاره به حضور دانش آموزان پذيرفته دبيرستاني المپيادها در اين دوره هاخاطر نشان كرد: در اين دوره ها 111 نفر پسر از تهران، 109 نفر پسر از شهرستانها، 40 نفر دختر از تهران و 37 دختر از شهرستانها حضور خواهند داشت.

 

 

اسامی پذیرفته شدگان مرحله دوم چهاردهمین المپیاد زیست شناسی کشور

سال تحصیلی۹۰ -۱۳۸۹

را از اینجا دانلود کنید.

+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در پنجشنبه ۲ تیر۱۳۹۰ Instagram

  اعضاي تيم ملي المپياد زيست شناسي كشور -سال 1390

كميته علمي المپياد زيست شناسي پس از بررسي نتايج آزمونهاي برگزار شده در طول دوره نهايي و با توجه به نمرات فعاليت¬هاي آزمايشگاهي و عملي اسامي دانش پژوهان عضو تيم ملي المپياد زيست شناسي جمهوري اسلامي ايران را مطابق حروف الفبا به شرح زير اعلام كرد:

 

۱- خانم مه سيما شعباني از دبيرستان فرزانگان رشت            المپیاد زیست -90

۲- آقاي مهرداد گشايشي از دبيرستان شهيد هاشمي نژاد مشهدالمپیاد زیست-90

۳- آقای علي وفائي از دبيرستان شهيد اژه اي اصفهان            المپیاد زیست-90

۴- آقای احمد وفائيان از دبيرستان شهيد حقاني بندرعباس       المپیاد زیست-90

 

شايان ذكر است بيست و دومين المپياد جهاني زيست شناسي از شانزدهم تا بيست و ششم تيرماه در تايوان برگزار خواهد شد.

روابط عمومي باشگاه دانش پژوهان جوان

 

+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در پنجشنبه ۲ تیر۱۳۹۰ Instagram

 اخبار آموزش و پرورش


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ Instagram

 

۱- قابل توجه دانش آموزان علاقمند به شرکت در آزمون مرحله اول چهاردهمین المپیاد زیست شناسی

۲- زمان برگزاری آزمون مرحله اول المپیاهای علمی کشور ،منابع و شرایط شرکت دانش آموزان در این آزمون اعلام شد.

+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در شنبه ۲۲ آبان۱۳۸۹ Instagram
نقش اينترنت در توليد دي اکسيد کربن

رایانه ها، ابررايانه ها، سرورها و پايگاههاي داده ها با مصرف انرژي موجب افزايش دي اکسيد کربن اتمسفر مي شوند که در اين ميان اينترنت به تنهايي سالانه يک درصد از کل دي اکسيدکربني که در اثر فعاليتهاي انساني منتشر مي شود را توليد مي کند .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در چهارشنبه ۲۷ مرداد۱۳۸۹ Instagram
تراريخت يا ترنس ژنيک چيست؟

در ادامه مطلب با فرايند تراريخت يا ترنس ژنيک آشنا خواهيم شد. فرايندي که تا چند سال قبل فقط در فيلمهاي تخيلي آنرا شاهد بوديم اما امروزه اين تخيلات به واقعيت پيوسته است....


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در یکشنبه ۲۷ تیر۱۳۸۹ Instagram
  کارت‌ شناسایی بیومتریک چيست؟

کارت‌ شناسایی بیومتریک یا Biometric ID Cards ترکیبی از کارت‌ شناسايی معمولی و یک یا چند مشخصه بیومتریک است

این کارت‌ها کاملا مورد اعتماد هستند و تقلب در آنها و سوء استفاده از آنها تقریبا غیر ممکن است. این کارت‌ها شامل نوع کارت، مانند: کارت رانندگی، کارت ماشین و... هستند و سپس مشخصات دارنده کارت مانند: نام، نام خانوادگی و ... و یک عکس مربوط به دارنده کارت تمام مشخصات بعد از ورود به همراه اسکن عکس و تعیین پیکسل‌هاِی عکس با توجه به یک الگوی مخصوص رمز گذاری که برای آن سازمان در نظر گرفته شده رمز گذاری شده و در قسمت زیر عکس به صورت کد (bar code) ذخیره می شود، سپس هنگام تشخیص عکس و تمام مشخصات ثبت شده برروی کارت خوانده شده و به وسیله الگوی رمز گذاری برای آن سازمان رمزگذاری می‌شود و سپس bar code بوسیله دستگاه خوانده شده و رمز حاصل از آن با رمز بدست آمده از رمز گذاری مقایسه می‌شود و در صورت تطبیق هویت فرد تایید می‌شود.

کارت شناسایی بیومتریک


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در یکشنبه ۲۰ تیر۱۳۸۹ Instagram
نقش ویتامین E در سلامت بدن
 

نقش ویتامین E در سلامت بدن

 
این مقاله كه متضمن شرح یك پروژه مشترك میان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و سازمان پژوهش‏های علمی و صنعتی ایران می‏باشد از سوی مدیریت محترم توسعه و ایجاد طرح‏های ایدرو ارایه شده است كه ضمن تشكر از مدیریت مزبور، مشروح آن در ذیل از نظر خوانندگان گرامی می‏گذرد.
این پروژه در فرایند نوآوری با حمایت مالی و نظارت مدیریت توسعه و ایجاد طرح‏های سازمانی گسترش و نوسازی صنایع ایران به منظور تثبیت ایده و ایجاد زمینه دستیابی به بازار تجاری فناوری اجرا شده است.
در این فرایند از یك سو براساس نیاز خریداران و مشتریان تكنولوژی اقدام به تدوین و عرضه دانش فنی و از سوی دیگر با مكانیزم سرمایه‏گذاری پرمخاطره، ایده نوآوران به دانش فنی تبدیل شده و به طرح‏های توجیهی موردنیاز طرح‏های سرمایه‏گذاری، تهیه می‏شود. در این راستا سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، با شناسایی افراد صاحب ایده‏های توجیه‏پذیر، تعریف پروژه جهت دستیابی به دانش فنی مورد نظر، تأمین هزینه‏های مرتبط و مدیریت بر اجرای پروژه، حركت در مسیر فرایند را تسهیل می‏نماید.
 

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در سه شنبه ۱۵ تیر۱۳۸۹ Instagram
کاهش تعداد پسران در دوره متوسطه

مهر: معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه 406 هزار دانش آموز در دوره پیش دانشگاهی تحصیل می کنند، گفت: سهم دختران در این دوره بیش از 62 درصد و پسران تنها 38 درصد است.

ابرهیم سحرخیز در نشست خبری که پیش از ظهر امروز برگزار شد، با اعلام آمار جدید دانش آموزان راهنمایی و متوسطه گفت: هم اکنون در دوره راهنمایی سه میلیون و 296 هزار دانش آموز تحصیل می کنند که 47 درصد آنها دختر و 53 درصد پسر هستند.

سحرخیز با بیان اینکه سه میلیون و 148 هزار دانش آموز در مقطع متوسطه درس می خوانند، افزود: دوره متوسطه برعکس مقطع راهنمایی است چرا که از این تعداد 47 درصد را پسران و 53 درصد را دختران تشکیل می دهند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در سه شنبه ۱۵ تیر۱۳۸۹ Instagram
نحوه پرينت، رفع نقص كارت و تاريخ برگزاري آزمون سراسري

 

در آزمون سراسري سال 1389 برابر ضوابط اعلام شده در دفترچه راهنماي شماره يك آزمون مذكور، هر داوطلب واجد شرايط مي‌توانسته بدون توجه به نوع ديپلم (اگر فارغ‌التحصيل نظام قديم آموزش متوسطه بوده) و يا بدون توجه به نوع گواهينامه پيش‌دانشگاهي (اگر فارغ‌التحصيل نظام جديد آموزش متوسطه بوده) و با توجه به رشته‌هاي تحصيلي مورد علاقه مندرج در جداول شماره 2، 3، 4، 5 و يا 6 در دفترچه راهنماي شماره يك، منحصراً متقاضي ثبت‌نام و شركت در يكي از گروه‌هاي آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي، علوم انساني، هنر و يا زبانهاي خارجي شود و بر اين اساس نسبت به تكميل تقاضانامه ثبت‌نام اقدام نمايد(ادامه مطلب).


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در سه شنبه ۱ تیر۱۳۸۹ Instagram