درباره نادکاپ

درباره بخش زیست شناسی نادکاپ


برچسب‌ها: نادکاپ
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در چهارشنبه ۸ خرداد۱۳۹۲

DNA is directly photographed for the first timeبرای اولین بار پس از 59 سال، از مولکول DNA توسط فیزیکدان ایتالیایی انزو دی فابریزیو به کمک میکروسکوپ الکترونی عکس برداری شد.


http://www.msnbc.msn.com/id/50029929/ns/technology_and_science-science/#.UMcTEkLmh2-
منبع: 


برچسب‌ها: عکس واقعی از مولکول DNA
+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در سه شنبه ۲۱ آذر۱۳۹۱
یکی از دانشجویان دکتر حسابی به ایشان گفت : شما سه ترم است که مرا از این درس می اندازید. من که نمی خواهم موشک هوا کنم . می خواهم در روستایمان معلم شوم . 
دکتر جواب داد : تو اگر نخواهی موشک هواکنی و فقط بخواهی معلم شوی قبول ،ولی تو نمی توانی به من تضمین بدهی که یکی از شاگردان تو در روستا ، نخواهد موشک هوا کند!

+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در پنجشنبه ۲۵ آبان۱۳۹۱


جزئیات ورود ممتازان کارشناسی به مقطع دکتری تصویب شد.
در راستاي اجراي سياستهاي حمايت و هدايت استعدادهاي درخشان مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي، قانون تشکيل و وظايف وزارت علوم و ماده 18 قانون برنامه پنجم توسعه، آيين نامه پذيرش برگزيدگان علمي دوره کارشناسي براي ورود به دوره دکتري تدوين وبه تصويب وزير علوم رسيد.

به گزارش خبرگزاري مهر، ايجاد زمينه مناسب براي ارتقاء و تنوع بخشي به دوره هاي تحصيلات تکميلي، کمک به تقويت بنيه علمي دوره هاي تحصيلات تکميلي، تسريع در تربيت نيروي انساني متخصص، مبتکر و خلاق و توجه به تفاوت استعدادها و فراهم ساختن امکان شکوفايي استعدادهاي درخشان از جمله اهداف آيين نامه پذيرش برگزيدگان علمي دوره کارشناسي براي ورود به دوره دکتري است.

بر اساس ماده 3 اين آيين نامه، دانش آموختگان دوره کارشناسي پيوسته که تحصيل خود را حداکثر در 8 نيمسال تحصيلي به پايان رسانده باشند، در صورت داشتن نشان جهاني يا نشان طلاي کشوري المپيادهاي دانش آموزي همچنين دارندگان رتبه هاي 1 تا 3 نهايي المپيادهاي علمي دانشجويي کشوري در هريک از رشته هاي تحصيلي که پس از گذراندن نيمسال هفتم به لحاظ ميانگين کل حائز رتبه اول تا سوم در ميان دانشجويان هم رشته و هم ورودي خود باشند و شرکت کنندگان در آزمون کارشناسي ارشد سازمان سنجش آموزش کشور که به لحاظ رتبه آزمون جزء 5 درصد برتر پذيرفته شدگان در گرايش مورد تقاضا باشند، مي توانند از تسهيلات اين آيين نامه استفاده کنند.

مدت مجاز تحصيل در اين دوره 5.5 سال است که با تاييد موسسه حداکثر دو نيمسال به آن افزوده مي شود و مجموع واحدهاي اين دوره 54 واحد اعلام شد.

اين آيين نامه از سال تحصيلي 92-1391 و پس از آن  قابل اجراست و حائزين شرايط مي توانند در همان رشته کارشناسي خود و براي سال تحصيلي بلافاصله پس از دانش آموختگي دوره کارشناسي از تسهيلات اين آيين نامه بهره مند شوند. 


برچسب‌ها: کارشناسی, کارشناسی ارشد, دکتری, تحصیل در دوره دکتری بدون کنکور
+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در پنجشنبه ۵ مرداد۱۳۹۱
نکات مهم در انتخاب و خرید ویدئو دیتا پروژکتور


درجهان امروز پیشرفت چشمگیر تکنولوژی و نیز روند رشد فراگیر آن ضمن ایجاد سهولت در بخشهایی از زندگی موجبات سردرگمی در انتخاب محصول دلخواه و کارآمد را فراهم نموده است . متاسفانه این سردرگمی در مواجه با رقابت شدید و بعضا ناصحیح فروشندگان، موج تبلیغات و آگهی های متنوع، عدم آگاهی تخصصی خریداران، بمباران آطلاعاتی شرکتها و کمپانی ها با معرفی انواع برندها و محصولات و فاکتور های دیگر، تشدید می گردد .
لذا شرکت سیما پردازان آداک با اتکا بر دانش و تجربه تخصصی پرسنل خود در زمینه تجهیزات کمک آموزشی و سمعی و بصری و با اعتقاد راسخ بر اصل مشتری مداری و التزام بر اطلاع رسانی صحیح، بی شائبه و به دور از رنگ و لعاب تبلیغاتی، بر آن است تا با تهیه راهنمای جامع انتخاب و خرید دیتا پروژکتور ( راهنمای حاضر) یاری رسان واقعی خریداران محترمی باشد که در شرف انتخاب و تهیه ویدئو پروژکتور هستند . 
ویدئو دیتا پروژکتور چیست ؟

دیتا پروژکتور دستگاهی ست که می تواند از طریق ورودی های مختلف خود تصاویر ویدئو، VCD، DVD، دوربینهای فیلم برداری، ویژوالایزر و کامپیوتر را دریافت و پردازش نموده و از طریق لنز و سیستم اپتیک خود، این تصاویر را در ابعاد بزرگ بر روی پرده نمایش انعکاس دهد . این دستگاه امروزه با نام های مختلفی نظیر ویدئو پروژکتور، دیتا پروژکتور، مالتی مدیا پروژکتور، ال سی دی پروژکتور، ویدئو پروجکشن، پروژکتور و ... معرفی می شود که مفهوم همه آنها یکی بوده و مطابق با تعریف فوق می باشد .

مصارف و کار بردهای ویدئو پروژکتور
در همه کلاس های آموزشی، سالنهای کنفرانس، اتاق جلسات، مراکز سمعی و بصری، سالنهای همایش یا آمفی تاتر، اتاقهای دفاعیه، دانشگاهها، مدارس هوشمند، دفاتر مدیران، مشاغل و صنایعی که نیاز به دمو و پرزنت محصولات و خدمات خود را دارند، مراکز عملیاتی، سینماها لزوم استفاده از این سیستم کارآمد احساس می شود . ضمنا یا توجه به تنوع تولید کمپانی ها و ساخت مدلهای خانگی، کاربری سینمای خانگی را نیز می توان به موارد فوق افزود .

پارامتر های مهم در انتخاب یک ویدئو پروژکتور چیست ؟


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در شنبه ۱۰ تیر۱۳۹۱

متنی که پیش رو دارید بر گرفته از مصاحبه ای است که تبیان با سرکار خانم لیلا شهرستانی انجام داده است . 

خانم لیلا شهرستانی محقق علوم اسلامی هستند که در امریکا زندگی می کنند و در رشته میکرو بیولوژی تحصیل کرده اند. ایشان دوره لیسانس را در دانشگاه کالیفرنیا استیت یونورسیتی فولرتون در رشته بیولوژی و دوره فوق لیسانس را در کالیفرنیا استیت پالی تکنیک یونورسیتی در رشته میکرو بیولوژی سپری کرده اند .در جریان تحقیقات دانشگاهی جرقه ای در مطالعات میان رشته بین علوم اسلامی و میکرو بیولوژی در ذهن ایشان زده می شود که باب جدیدی را در فعالیت های ایشان می گشاید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در پنجشنبه ۲۱ مهر۱۳۹۰

برندگان نوبل پزشکی ۲۰۱۱ معرفی شدند.

پزشکی - ساعت 13 امروز (به وقت ایران) در محل فرهنگستان علوم سلطنتی سوئد، برندگان جایزه نوبل پزشکی اعلام شد. بروس بیوتلر، ژولز هافمن و رالف استینمن این جایزه 1.5 میلیون دلاری را مشترکا دریافت کرده‌اند.

کمیته نوبل در بیانیه خود اعلام کرد: «بیوتلر و هافمن به دلیل اکتشافات خود در مورد فعال‌سازی ایمنی ذاتی و استینمن به دلیل کشف سلول دندریتی و نقش آن در ایمنی تطبیقی شایسته دریافت جایزه نوبل پزشکی و فیزیولوژی 2011 شناخته شده‌اند».

استینمن نیمی از جایزه نوبل و بیوتلر و هافمن هریک ربع جایزه 1.5 میلیون دلاری را دریافت خواهند کرد.


+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در دوشنبه ۱۱ مهر۱۳۹۰

تغييرات كتاب هاي درسی زيست شناسي در سال90-91

 

تغييرات كتاب علوم زيستي و بهداشت (چاپ سال 91-90 نسبت به سال 90-89)

تغييرات كتاب زيست‌شناسي و آزمايشگاه(1) (چاپ سال 91-90 نسبت به سال 90-89)

تغييرات كتاب زيست‌شناسي و آزمايشگاه(2) (چاپ سال 91-90 نسبت به سال 90-89)

در ادامه مطلب...

منبع: دفتر تالیف کتب درسی - گروه زیست شناسی


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در یکشنبه ۱۰ مهر۱۳۹۰
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:
یوزپلنگ آسیایی از خطر انقراض خارج می‌شود

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ‌از خارج شدن از خطر انقراض یوزپلنگ اسیایی در ایران خبر داد.

خبرگزاری فارس: یوزپلنگ آسیایی از خطر انقراض خارج می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، محمد جواد محمدی‌زاده ظهر امروز در حاشیه مراسم افتتاح پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب صنعتی در مشهد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یوزپلنگ آسیایی تنها در ایران یافت می‌شود و در گذشته جزو‌ ‌گونه‌های در خطر انقراض بود چرا که تعداد آن به کمتر از انگشتان یک دست می‌رسید.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ‌گفت: اما با طرح جامعی که توسط جمهوری اسلامی ترتیب داده شد این گونه در حقیقت احیا و این طرح تا پایان سال 90 ادامه پیدا خواهد کرد و ما اکنون می‌توانیم با اطمنان بگوییم که یوزپلنگ اسیایی از خطر انقراض خارج می‌شود.
وی در ادامه افزود: بر‌اساس مستندات و عکس‌هایی که تهیه کردیم یوز تنها در یک نقطه وجود داشت اما اکنون در  14منطقه حفاظتی کشور که تقریبا جغرافیایی نزدیک به 55 درصد کشور را دارد تکثیر شده است.
محمدی‌زاده تاکید کرد: طبق امار حداقل 70 یوز پلنگ سر شماری شده اما با توجه به زاد‌ و‌ ولدی که انجام شد ومستنداتی که داریم احتمال  وجود بیش از 120 قلاده  در ایران را می‌دهیم.

+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در پنجشنبه ۱۷ شهریور۱۳۹۰

المپیاد زیست شناسی

تیم زیست شناسی کشورمان در المپیاد زیست شناسی دانش آموزی جهان در تایوان موفق به کسب دو نشان نقره و دو نشان برنز شد.

این موفقیت جهانی را به تمام دوست داران علم تبریک می گوییم.

نتایج را از اینجا دانلود کنید. 

 

+ نوشته شده توسط عبدالرشید زبرجد در چهارشنبه ۲۹ تیر۱۳۹۰